23 czerwca, 2021

Erniesthings.com

Bezpieczeństwo w firmie i marketingu

Usługi wartości dodanej – w jakich branżach się sprawdzą?

3 min read
transport w magazynie

Operatorzy logistyczni już dawno przestali ograniczać się w swojej działalności jedynie do transportu i magazynowania towarów. Do usług, które świadczą firmy zajmujące się logistyką można zaliczyć chociażby usługi wartości dodanej, które w dużym stopniu decydują o przewadze konkurencyjnej.

Czym są te usługi?

Usługi wartości dodanej (w skrócie VAS – Value-Added Service) są wielowymiarowym pakietem usług, które współtowarzyszą podstawowym procesom logistycznym. Ma to w zamierzeniu zwiększyć wartość towaru dla ostatecznego odbiorcy.
Prościej rzecz ujmując są to wszystkie operacje i czynności dodatkowe, które operator logistyczny przeprowadza aby zwiększyć zwiększyć atrakcyjność, a co za tym idzie wartość towaru wysyłanego klienta. Zakres tych usług jest bardzo szeroki i zawsze dopasowuje się go do indywidualnych potrzeb danego klienta. Obszar usług o wartości dodanej obejmuje chociażby:

pakowanie i przepakowywanie
etykietowanie
kontrola jakości
montaż i demontaż
przetwarzanie zwrotów oraz reklamacji
dołączanie materiałów marketingowych do zamówień
inne indywidualne usługi, dostosowane do potrzeb danego klienta

Na zakres usług wartości dodanej mają wpływ potrzeby obsługiwanego klienta, zakres projektu czy specyfika obsługiwanej branży.

Gdzie sprawdzą się usługi VAS?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta, a wynika to z tego, że w zasadzie nie ma żadnych ograniczeń co do branży, w której usługi wartości dodanej znajdą zastosowanie. Należy przy tym jednak pamiętać, że każda branża jest inna i ma swoje indywidualne oczekiwania. Nie sposób wymienić wszystkich przykładów, gdzie dzięki VAS wzrośnie atrakcyjność towarów, ale warto wymienić chociażby kilka z nich.

Branża odzieżowa

Usługi wartości dodanej mogą mieć w tym przypadku zastosowanie już w momencie pojawienia się towaru w magazynie. Można na przykład dodać do wybranego towaru etykiety czy kody kreskowe. Operatorzy logistyczni oferują także zazwyczaj możliwość foliowania, przepakowania czy odświeżenia i przeprasowania produktów.
Branża technologicznaW tym przypadku specjaliści mogą zajmować się (oprócz standardowych czynności takich jak pakowanie czy etykietowanie) między innymi wgrywaniem i aktualizowaniem oprogramowania, dostosowywaniem wersji językowej sprzętu do kraju docelowego albo dołączaniem do zestawu dodatkowych elementów np. słuchawek, kabli USB czy ładowarek.

Branża e-commerce

Oprócz świadczenia standardowych działań takich jak pakowanie czy kontrola jakości, klient może również wymagać aby towary były pakowane w specyficzny sposób, trzeba wtedy zwrócić uwagę na odpowiednie ułożenie produktów czy surowce używane do pakowania (jest to ważne szczególnie, kiedy firma chwali się np. ekologicznym podejściem). Dzięki takim szczegółom każda marka może szczegółowo dbać o swój wizerunek dzięki czemu przyciągnie więcej klientów.

Usługi wartości dodanej są bardzo ważnym elementem biznesu. Warto więc zdecydować się na współpracę z doświadczonym i odpowiedzialnym operatorem, ma to ogromny wpływ jeżeli chodzi o sprostanie potrzebom i oczekiwaniom konsumenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.