17 maja, 2021

Erniesthings.com

Bezpieczeństwo w firmie i marketingu

Sklep internetowy. Własny magazyn czy dropshipping?

2 min read

Jak utrzymać płynność sprzedaży w sklepie on-line? Gdzie szukać oszczędności? Kilka słów o tym, jak w prosty sposób zoptymalizować wydatki, związane z prowadzeniem magazynu i logistyką.

Sklep on-line, czyli pracujemy na zaufanie klienta

karta kobieta komputer zakupyProwadzenie sklepu internetowego wiąże się z licznymi obowiązkami i szczególną dbałością o bezpieczeństwo klienta. Zakupy on-line rządzą się swoimi prawami. Bezpieczeństwo danych, płatności, przejrzysta polityka zwrotów, szybkość kontaktu, szybkość dostawy – prawidłowe funkcjonowanie każdego z wymienionych elementów buduje pozytywny wizerunek sklepu. Proces zamawiania produktu musi odbywać się w sposób płynny a zarządzanie produktami (system sprzedaży) i magazynem (program magazynowy) nie sprawiać problemów, mogących poskutkować jakimkolwiek opóźnieniem. Prędkość i jakość obsługi (łącznie z jakością samego produktu) to podstawowe cechy, budujące długotrwałe zaufanie klienta.

Własny magazyn – wyzwania i zalety

Jednym z najważniejszych a często lekceważonych wyzwań, związanych z zarządzaniem sklepem on-line, jest prawidłowe prowadzenie magazynu. Własny magazyn to kosztowne wyzwanie, obciążające szczególnie małych przedsiębiorców. Co zrobić z zalegającym towarem? Komu przydzielić obowiązek przygotowania przesyłek? Czym kierować się podczas wyboru firmy kurierskiej? To podstawowe pytania, na które właściciel sklepu musi znaleźć odpowiedź.

Samodzielne prowadzenie magazynu ma też swoje zalety a jedną z nich jest pełna kontrola nad procesem przygotowania produktu do wysyłki. Własnoręczne przygotowanie przesyłki zmniejsza ilość ewentualnych błędów (wysłanie złego produktu, odpowiednie zabezpieczenie paczki itp.). Staranność w przygotowaniu wysyłki, szczególnie w przypadku tzw. towarów luksusowych, to doskonała okazja do zapracowania na dobrą markę sklepu. Ewentualne problemy z uporządkowaniem produktów można rozwiązać przy pomocy nowoczesnego programu magazynowego.

Dropshipping ciekawą alternatywą dla magazynu?

zakupy internetowe sklepCoraz częściej spotykaną alternatywą dla tradycyjnego magazynu jest dropshipping (rozpowszechniony m.in. dzięki popularności sieci Amazon). Model ten opiera się na przeniesieniu obowiązku przygotowania i wysyłki produktu na dostawcę. Głównym zadaniem sprzedawcy pozostaje dotarcie do klienta i bezpieczne sfinalizowanie transakcji. Natomiast wszystkie, kolejne etapy są realizowane przez wybranego dostawcę, z którym podpisano umowę. Właściciel sklepu nie ponosi zatem wydatków, związanych z prowadzeniem magazynu (zarządzaniem produktami zajmuje się dostawca). Optymalizacja wydatków to nie wszystko. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność czasu i przeniesienie części istotnych obowiązków na podwykonawcę.

Wady? Ograniczenie kontroli nad procesem wysyłki produktu. W przypadku wdrożenia modelu dropshippingu właściciel sklepu on-line jest praktycznie zdany na profesjonalizm i umiejętności dostawcy. Przy wyborze takiego modelu zarządzania warto zadbać o podpisanie umowy, szczegółowo określającej odpowiedzialność obydwu stron (np. w przypadku zniszczenia produktu, zagubienia przesyłki itp.).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.