17 maja, 2021

Erniesthings.com

Bezpieczeństwo w firmie i marketingu

Różnica między faktoringiem bez regresu i z regresem

3 min read

W sytuacji, gdy jako przedsiębiorcy nie możemy ściągnąć należności, możemy zdecydować się na faktoring, czyli finansowanie faktur. Instytucja finansowa (np. bank) przeleje nam część należności, a następnie będzie egzekwować spłatę od dłużnika. Istnieją dwa rodzaj takiego finansowania – faktoring bez regresu i z regresem. Czym się różnią?

Faktoring bez regresu i z regresem – czym się różnią?

Przedsiębiorca, który nie może wyegzekwować płatności od nierzetelnego kontrahenta, z ulgą decyduje się na finansowanie faktur i jest przekonany, że zapłacił za usługę, ale odzyskał część pieniędzy i nie będzie już musiał się martwić tym długiem, ale nie zawsze tak jest. Istnieją bowiem dwa rodzaje takiego rozwiązaniu – faktoring bez regresu i z regresem. W przypadku tego pierwszego rozwiązania, nazywanego pełnym, faktor (czyli instytucja, które opłaciła fakturę) wraz z cesją wierzytelności przejmuje cały dług, co oznacza, iż liczy się z ryzykiem, iż dłużnik jest niewypłacalny i nie zwróci pieniędzy. Przedsiębiorca może czuć się spokojnie, gdyż ten dług już go nie będzie interesował. Faktoring z regresem (niepełny) to przekazanie wierzytelności, ale z zastrzeżeniem, że faktor nie przyjmuje na siebie ryzyka związanego z niewypłacalnością dłużnika. Co to oznacza? Jeśli dłużnik nie zapłaci, należność będzie musiał pokryć przedsiębiorca.

Zobacz: https://faktoria.pl/porada/czym-rozni-sie-faktoring-pelny-od-niepelnego

Faktoring bez regresu i z regresem – co wybrać? 

Faktoring bez regresu wydaje się lepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy, ale trzeba pamiętać, ze ma liczne obostrzenia. Prawdopodobnie faktor spłaci dużo niższą kwotę niż saldo faktury, gdyż dużo ryzykuje. Takie rozwiązanie jest odrzucane, gdy dłużnik pochodzi z kraju, który nie należy do Unii Europejskiej, a termin spłaty jest długi – bank nie będzie ryzykował utraty pieniędzy. Takie finansowanie zazwyczaj proponowane jest przedsiębiorcom, którzy mają duży tzw. obrót. W ten sposób bank ponosi ryzyko utraty pieniędzy, ale wie, że straty wyrówna przy kolejnych fakturach.

Faktoring z regresem ma kilka zalet, zwłaszcza dla faktorów, gdyż minimalizują oni ryzyko nieściągalności należności. Przedsiębiorca ponosi mniejsze opłaty, ale musi się liczyć z tym, że będzie musiał oddać pieniądze z finansowanej faktury. Jednocześnie poddaje się mniej skomplikowanym procedurom, co jest dużym ułatwieniem. W tej sytuacji faktorzy akceptują dłuższe terminy spłat i okresów finansowania.

Czego banki nam nie mówią w przypadku faktoringu bez regresu?

W przypadku faktoringu bez regresu bardzo często wykorzystuje się możliwość zabezpieczenia należności polisą ubezpieczeniową klienta – dzięki temu faktorzy mogą podnieść limity kredytowe, czyli spłacają przedsiębiorcy większą część należności. Do pewnego momentu faktor próbuje ściągnąć należność, a gdy to się nie udaje, prosi o ochronę ubezpieczeniową. Należy także zauważyć, iż czasami finansowanie bez regresu jest bardzo rozciągnięte w czasie, a klient nie odzyskuje pieniędzy, a jednocześnie ponosi koszty ubezpieczenia.

Faktoring bez regresu oznacza, że z dużym prawdopodobieństwem odzyskamy część pieniędzy, które powinien nam oddać dłużnik. Jednocześnie jednak poniesiemy większe koszty całego przedsięwzięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.