17 maja, 2021

Erniesthings.com

Bezpieczeństwo w firmie i marketingu

Kredyt odnawialny a karta kredytowa. Poznaj wady i zalety obu produktów finansowych

3 min read

Każdemu z nas zdarza się wydać więcej niż zarobiliśmy. W takiej sytuacji najczęściej pożyczamy pieniądze od banku. Oczywiście możemy wziąć kredyt gotówkowy, ale uproszczone zasady obowiązują w przypadku starania się o kartę kredytową i kredyt odnawialny w koncie. Czym się różnią te produkty? Jakie mają zalety i wady?

Czym jest kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny to produkt bankowy o prostej konstrukcji. Po podpisaniu z bankiem umowy kredytowej otrzymujemy możliwość wypłaty (wydania) większej kwoty niż aktualnie posiadamy na koncie osobistym, czyli po prostu bierzemy debet. Bank przyznaje nam limit kredytowy (dozwolony debet), do którego możemy się zadłużać. Limit ten ma charakter odnawialny, co oznacza, że każdy wpływ na konto zmniejsza zadłużenie i jednocześnie zwiększa wartość dostępnych środków. Taki produkt jest płatny, a najczęściej ponosimy opłatę w postaci prowizji za jego przyznanie lub bank pobiera odsetki od wykorzystanego kredytu. Prowizja pobierana jest tylko w pierwszym miesiącu korzystania z niego oraz w miesiącu odnowienia się umowy (co 12 miesięcy). Odsetki od kredytu naliczane są zawsze w ostatnim dniu miesiąca, w którym klient z kredytu korzystał. Oczywiście, jeżeli wykorzystamy kredyt odnawialny i natychmiast wpłacimy pieniądze, a saldo na rachunku w danym miesiącu nie schodziło poniżej 0 zł to bank odsetek nie naliczy.

Nie tylko kredyt odnawialny. Jak się obsługuje kartkę kredytową?

Karta kredytowa to karta płatnicza, którą bank wydaje nam w ramach przyznanego limitu kredytowego. Płacąc za zakupy kartą kredytową nie korzystamy z własnych pieniędzy, ale ze środków udostępnionych nam przez bank, czyli po prostu dostajemy kredyt, z którego możemy skorzystać w ramach dostępnego limitu. Ważnym terminem w przypadku tego produktu jest okres bezodsetkowy, czyli czas, podczas którego korzystanie z limitu kredytowego nic nas nie kosztuje. Większość banków określa ten czas na około pięćdziesiąt dni. Jeśli spłacimy całe zadłużenie przed końcem danego okresu, nie poniesiemy żadnych kosztów, ale gdy nie zwrócimy zadłużenia w całości, to za korzystanie z limitu kredytowego zaczną być naliczane odsetki. Okres bezodsetkowy dzieli się na dwie fazy: cykl rozliczeniowy oraz czas na spłatę zadłużenia. Cykl rozliczeniowy trwa 30 dni i kończy się podsumowaniem wszystkich transakcji (wypłaty, spłaty, przelewy), jakich w tym czasie dokonaliśmy, w postaci zbiorczego wyciągu z karty. Znajdziemy w nim również informacje o saldzie na dzień zamknięcia wyciągu, wysokości minimalnej kwoty do zapłaty i terminie spłaty całości lub części zadłużenia. Czas na spłatę zadłużenia zaś to okres pomiędzy zamknięciem cyklu rozliczeniowego a terminem spłaty zadłużenia.

Co jest lepsze – karta kredytowa czy limit odnawialny?

Karty kredytowe służą przede wszystkim do transakcji bezgotówkowych, dlatego zdecydowanie nie opłaca się wypłacać nimi gotówki z bankomatu, gdyż jest za to naliczana duża opłata. Ponadto za wykorzystany limit płacimy odsetki. Jeśli więc wiem, że nie będziemy w stanie zapłacić całego zadłużenia, lepiej skorzystać z oferty kredytu odnawialnego.

Karta kredytowa i kredyt odnawialny to przydatne produkty bankowe, dzięki którym możemy szybko zdobyć gotówkę. Musimy jednak pamiętać, że każde zadłużenie trzeba spłacić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.