17 maja, 2021

Erniesthings.com

Bezpieczeństwo w firmie i marketingu

Ile kosztuje karta kredytowa?

3 min read

Karta kredytowa staje się już elementem dostępnym nie tylko dla najbogatszych. Dzisiaj może sobie na nią pozwolić prawi każdy. Procedura, w jaki sposób można ją otrzymać nie jest skomplikowana. Omówmy, jakie wymogi trzeba spełnić, aby ją otrzymać,  i jak w jaki sposób jest ona rozliczana.

Karty kredytowe są instrumentem płatniczym, które swoim działaniem przypominają zwykłe karty płatnicze. Dzięki nim możliwe jest dokonywanie płatności w sklepach oraz w Internecie. Często nawet w sklepach, gdzie zwykłe karty nie są akceptowane, np. przy kupnie biletów lotniczych niektórych linii. Karty jednak w odróżnieniu od zwykłych kart dołączanych do rachunku ROR, nie korzystają ze środków z własnego konta, ale z pieniędzy na specjalnie utworzonym rachunku z linią kredytową. Może więc śmiało powiedzieć, ze jest to kredyt w formie karty.

Karta kredytowa jako lżejsza forma kredytu

Decydując się na kartę kredytową, wnioskuje się o przyznanie limitu na karcie, który będzie do swobodnej dyspozycji. Wysokość limitu, który może wynieść od 500 złotych do nawet 120 tysięcy złotych a niekiedy nawet więcej, jest uzależnione od zdolności kredytowej. Podczas jej badania są brane pod uwagę takie rzeczy jak wiek kredytobiorcy, stan cywilny, historia kredytowa, zarobki a nawet status studenta (im z kolei wystarczy sam fakt studiowania, aby otrzymać kartę kredytową z najniższym limitem). Ale gdyż już się taką kartę otrzyma, to od razu na okres co najmniej dwóch lat.

Jeżeli karta płatnicza będzie używana zgodnie z jej przeznaczeniem i spłacana bez opóźnień, można liczyć na jej automatyczne przedłużenie na kolejny okres.

Jak działa karta kredytowa

Z linii dostępnej na karcie kredytowej można korzystać w ten sam sposób, jak z własnych środków na koncie przy użyciu zwykłej karty płatniczej. Karty kredytowe są akceptowane w każdym sklepie który na swoim wyposażeniu ma terminal POS. Karty są bardzo dobrze akceptowane w Internecie, gdzie można dokonać zapłaty na równi ze zwykłym przelewem bankowym.

Użycie karty oznacza skorzystanie z linii na niej dostępnej. Jako, że karta kredytowa jest formą kredytu, użycie jej wiąże się z zaciągnięciem zobowiązania zwrócenia danej kwoty. Jeżeli karta w całości zostanie spłacona w okresie zaproponowanym przez bank (najczęściej ok. 51 dni), bank nie pobierze żadnych dodatkowych odsetek. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu karta nie będzie mogła zostać spłacona w tym okresie, trzeba pamiętać o comiesięcznej spłacie minimalnej, która wynosi przynajmniej 5% lub 50 zł. Jeżeli zostanie on pominięta, poza odsetkami od zadłużeni Ana karcie, trzeba liczyć się także z karą wynikającą z braku spłaty karty.

Rezygnacja z karty kredytowej

Karty kredytowe stanowią problem w przypadku starania się o kolejny kredyt. Banki 5% każdego limitu traktują jako comiesięczną ratę. Mają kartę kredytową z linią 2000 złotych jest równoznaczne z ratą 100 złotych. Karty kredytowe znacząco wpływają na obniżenie zdolności kredytowej. Sprawa jeszcze bardziej się komplikuje, jeżeli spojrzymy na procedury zamknięcia karty kredytowej. Aby zamknąć kartę kredytową, należy złożyć stosowny wniosek z banku. Po jego przyjęciu ma się miesiąc na spłatę całego zadłużenia karty kredytowej wraz z odsetkami. Po miesiącu następuje zamknięcie karty. Zanim jednak ona całkowicie zniknie z systemu, muszą zostać wygenerowane trzy puste wyciągi z banku. W tym okresie trzeba kontrolować, czy na rachunku nie pojawi się zadłużenie powstałe w wyniki transakcji zaksięgowanej w poprzednim okresie rozliczeniowym. Dopiero potem karta zostaje całkowicie zamknięta a wzmianka o jej posiadaniu zniknie z biku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.