17 maja, 2021

Erniesthings.com

Bezpieczeństwo w firmie i marketingu

Karta kredytowa czy kredyt gotówkowy?

3 min read
karta kredytowa

Szukając sposobu na zdobycie dodatkowej gotówki, często napotyka się reklamy o „atrakcyjnych” kartach kredytowych z niskim oprocentowaniem. Reklamy kuszą do takiego stopnia, że pojawia się dylemat, czy nie lepiej zrezygnować z kredytu gotówkowego, właśnie na rzecz karty kredytowej.

To, jaką formę kredytu wybrać, zależy przede wszystkim od oczekiwań i planu zagospodarowania dodatkowymi środkami. Każdy kredyt to zobowiązanie, dlatego koniecznie trzeba poznać różnice pomiędzy obiema omawianymi formami i wybrać tę najlepsza dla siebie.

Czym się różni karta kredytowa od kredytu gotówkowego

Karta kredytowa, podobnie jak zwykły kredyt gotówkowy, do swojego uruchomienia wymaga odpowiedniej zdolności kredytowej. Jeżeli warunki stawiane przez bank zostaną spełnione, to zostanie na karcie kredytowej udostępniona linia kredytowa, z której można swobodnie korzystać. Karcie kredytowej jest więc bliżej do kredytu odnawialnego, aniżeli tradycyjnej pożyczki bankowej.

Decydując się na kredyt gotówkowy, otrzymuje się stały harmonogram spłat oraz koszt pożyczki. Jeżeli będzie się spłacać kredyt terminowo, odsetki nie powinny wrosnąć. Już w momencie podpisania umowy wiadomo, ile się odda bankowi. Przy karcie kredytowej wygląda to inaczej.

Mając uruchomioną linię kredytową, odsetki płaci się tylko od wykorzystanej kwoty, przy czym sam kredyt jest wyżej oprocentowany o gotówkowego. Odsetki w przypadku karty inszą ok. 10%, jest to więcej niż przy kredycie gotówkowym, gdzie można liczyć na 7 procentowy roczny koszt kredytu.

Jeżeli linia na karcie jest pełna, w przypadku płatności zaczyna swój bieg okres promocyjny, pozbawiony naliczania odsetek. Najczęściej ma się 5 dni na spłatę całości zadłużenia, co pozwoli na uniknięcie drogich odsetek. Trzeba pamiętać, że czas ten rozpoczyna się w momencie, gdy na karcie nie było zadłużenia. Bardzo ważne jest to, że przypadku wypłaty gotówki w bankomacie, okres bezodsetkowy przestaje obowiązywać, a na samą operację będzie nałożona wysoka prowizja.

Jeżeli karta zostania spłacona całkowicie, ponownie będzie przysługiwać bezodsetkowy okres. Jeżeli z jakiegoś powodu całkowita spłata karty nie jest możliwa, odsetki zaczną być naliczane, a bank będzie wymagać comiesięcznej minimalnej spłaty, która wynosi 5% zadłużenia, i minimalnie 50 zł.

Kata kredytowa wydawana jest na okres dwóch lat i jest odnawiana automatycznie, jeżeli karta jest użytkowana i spłacana regularnie. Co roku też z rachunku karty pobierana jest opłata roczna, w granicach 100 zł.

Kiedy warto decydować się na kartę kredytową, a kiedy lepiej sięgnąć po kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy biorą osoby, które mają plan, co z tymi pieniędzmi zrobić. Może to być nowy sprzęt RTV, remont domu lub wycieczka. W przypadku karty kredytowej, pieniądze nie muszą być rozdysponowane od razu, ponieważ nie użyta nie powoduje kosztów z tytułu odsetek. Z tego też powodu karty kredytowe są przeznaczone dla osób, które nie potrzebują gotówki na konkretny cel, ale chciały by mieć dodatkowy dostęp do pieniędzy w razie potrzeby.

Zdecydowanie najlepiej wziąć kredyt gotówkowy, który jest bezpieczniejszy. Wiele osób zaczyna traktować środki na karcie jak własne, co rodzi dodatkowe koszty, ponieważ najczęściej jest ona pusta, a jej posiadacz co miesiąc płaci odsetki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.