17 maja, 2021

Erniesthings.com

Bezpieczeństwo w firmie i marketingu

Finansowa poduszka bezpieczeństwa – czy wiesz, co to jest i dlaczego warto o nią zadbać

3 min read

Wstyd się przyznać, ale większość z nas niestety nie ma żadnych oszczędności, a brak nawet jednej pensji oznacza pustki na koncie osobistym i poważne kłopoty. Musimy uporządkować swoje sprawy finansowe, prowadzić budżet, a następnie zbudować fundusz awaryjny i poduszkę finansową, która pomaga przezwyciężyć problemy i uniknąć nieplanowanego zadłużania się.

By konto osobiste nigdy nie było puste! Jak to zrobić?

Trudno zarządzać pieniędzmi, jeśli dokładnie nie wiemy ile zarabiamy pieniędzy i na co je wydajmy. Chcąc mieć poczucie bezpieczeństwa, musimy zawsze mieć pewną kwotę na koncie osobistym, zgormadzone oszczędności i fundusz awaryjny, a trudno to osiągnąć, jeśli nie będziemy znać stanu swoich finansów. Jak to zrobić? Musimy prowadzić budżet domowy, czyli plan dla naszych pieniędzy.
Oznacza to, że trzeba będzie spisywać wszystkie swoje wydatki, zbierając rachunki i paragony. Wydatek wpisujmy do określonej kategorii i w odpowiednią tabelkę w budżecie. Na początek wystarczy określenie kilku podstawowych kategorii – stałe opłaty miesięczne, jedzenie, wydatki związane z opieką nad dziećmi i koszty transportu. Na podstawie wydatków określamy budżet na daną kategorię i tego musimy się trzymać. Na tym etapie trzeba także określić swoje dochody. Jeżeli okaże się, że wydajemy zbyt dużo, możemy wprowadzić oszczędności. Można sobie założyć konto, na które będziemy wpłacać pieniądze, które nam zostaną, a po pewnym czasie można je wpłacić na lokaty, by tworzyły naszą poduszkę finansową, która przyda się, gdy stracimy stałe źródło dochodów.

Czym jest poduszka finansowa? Gromadzić ją na koncie osobistym czy w inny sposób?

Poduszka finansowa to zabezpieczenie na wypadek braku możliwości uzyskiwania dochodu przez pewien czas. Musimy odróżnić to pojęcia od funduszu awaryjnego – zgromadzone na nim środki mają nas chronić przed nagłymi i nieplanowanymi, drobnymi wydatkami typu awaria samochodu, popsuta pralka czy niespodziewana wizyta u dentysty. Taki fundusz to około 2 tys. zł, które musimy systematycznie gromadzić. Poduszka finansowa to zabezpieczenie na wyższym poziomie. Zgromadzone pieniądze powinny wystarczyć na minimum 3 miesiące życia bez dochodu, a ideałem byłby fundusz w wysokości rocznych kosztów życia. Im wyższe są nasze miesięczne wydatki, tym automatycznie wzrasta potrzeba budowania większej poduszki. Jeśli mamy długi i płacimy wysokie miesięczne raty, dłużej będziemy gromadzić fundusz na spłatę – te pieniądze mają nam zapewnić płynność finansową, gdy przez jakiś czas nie będzie wpływów na nasze konto osobiste, bo straciliśmy pracę. Budując poduszkę bezpieczeństwa, najlepiej gromadzić pieniądze na oprocentowanym koncie oszczędnościowym, a gdy już uzbieramy odpowiednią kwotę, przenieśmy ją na lokatę – dzięki temu unikniemy podbierania pieniędzy z oszczędności.

Jakie są zalety posiadania poduszki finansowej?

Jeśli mamy poduszkę bezpieczeństwa, gdy zabraknie nam pieniędzy, nie będziemy musieli korzystać z pożyczek. Będą mam także bardzo potrzebne, gdy stracimy pracę – im większa poduszka, tym więcej czasu będziemy mogli poświecić na poszukiwanie atrakcyjnej oferty. Unikniemy także lęku przed utratą dochodu, gdyż będziemy wiedzieć, że sobie poradzimy i szybko znajdziemy nową pracę.
Chcąc czuć się bezpiecznie w kwestiach finansowych, musimy prowadzić budżet, a także dbać o to, by naszym koncie osobistym zawsze były pieniądze. Po pewnym czasie z pewnością uda nam się uzbierać pieniądze, by mieć fundusz zwany poduszką bezpieczeństwa.

Źródło: https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/konta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.