17 maja, 2021

Erniesthings.com

Bezpieczeństwo w firmie i marketingu

Na czym polega transport morski?

3 min read
transport morski

Globalna gospodarka jest wyzwaniem dla każdego przedsiębiorstwa, które chce działać w jej ramach. Nowe rynki zbytu dają olbrzymie możliwości, choć trzeba podkreślić, że ryzyko staje się wprost proporcjonalne do odległości. Gdy zdobędziemy już kontrahentów po drugiej stronie globu musimy wybrać formę dostarczenia towaru, która powinna być bezpieczna, wygodna i optymalna kosztowo. Przyglądając się różnym formom współczesnego transportu skupimy się poniżej na przybliżeniu transportu morskiego, który dopóki nie powstanie nowy Jedwabny Szlak jest najpopularniejszy przy eksporcie i imporcie do Państwa środka, czyli Chin.

Największe zalety transportu morskiego

Transport morski kojarzy się z olbrzymimi kontenerowcami czy tankowcami mieszczącymi na swoim pokładzie niezliczona ilość towaru. Na pewno jeśli chodzi o duże gabaryty transport morski wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Dochodzi do tego olbrzymia przewaga cenowa tej formy przesyłu, która potrafi być nawet kilkanaście razy tańsza od klasycznego przewozu samochodowego. Kolejny atut to bardzo duży zasięg, co jest szczególnie ważne przy kontrahentach z wspomnianych wcześniej Chin, USA czy państw afrykańskich. Nie bez znaczenia jest wysokie bezpieczeństwo transportu morskiego oraz możliwość przewożenia niemal każdego rodzaju towaru.

Najważniejsze zagrożenia w transporcie morskim

Za największą wadę transportu morskiego uważa się czas potrzebny na dostarczenie ładunku. Wynika to nie tylko z dużej ilości drogi do przebycia, ale również wysokiej podatności na warunki atmosferyczne. Dochodzi do tego konieczność posiadania i ciągłej modernizacji infrastruktury, która musi na bieżąco dostosowywać się do aktualnej sytuacji na rynku. Porty i kraje, które za tym nie nadążają „wypadają z obiegu”, będąc zastępowane przez inne potrafiące reagować na zmiany i trendy. Kolejny problem transportu morskiego powiązany z poprzednim to konieczność przeładunku dostarczonego towaru. Bez nowoczesnego systemu rozładunkowego i dużej sieci nowoczesnych dróg połączonych z miastami portowymi ta forma przesyłu nie ma racji bytu.

Kilka słów podsumowania

Transport morski jest najczęściej atakowaną przez ekologów formą przewozu towarów. Ma to oczywiście związek z rzadkimi jednakże bardzo kosztownymi dla środowiska i przedsiębiorstw awariami tankowców, które na dotkniętym przez nich obszarze wód wywołują często katastrofy ekologiczne. Mimo nowoczesnych metod ratunkowych jest to problem do dziś nierozwiązany i właściwie raczej niemożliwy do całkowitego wyeliminowania. Transport morski posiada jednak jeszcze jedną olbrzymią zaletę, a mianowicie olbrzymi potencjał turystyczny. Rejsy dokoła świata to, choć zarezerwowana dla nielicznych, nieporównywalna z niczym forma relaksu, której nie zapomina się do końca życia. Być może w perspektywie kilku lat i rosnącej konkurencji również ta specyficzna forma transportu morskiego stanie bardziej dostępna nie tylko dla posiadaczy losu ze szczęśliwą szóstką w Lotto, ale także dla tych ze średnią krajową wpływającą na konto J.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.