19 kwietnia, 2021

Erniesthings.com

Bezpieczeństwo w firmie i marketingu

Czy można znaleźć bezpłatne konto dla firmy?

3 min read
kobieta pracująca przy komputerze

Konieczność posiadania firmowego rachunku bankowego zależy od formy prawnej prowadzonej działalności. Generalnie posiadanie takiego konta nie jest obowiązkiem z punktu widzenia przepisów prawnych. Natomiast posiadanie oddzielnego rachunku może znacznie ułatwić prowadzenie działalności.
Decydując się na korzystanie z rachunku dla firmy trzeba brać pod uwagę, że nie sposób znaleźć takiej oferty, która realnie pozwoli korzystać z bezpłatnego produktu bankowego. Koszty prowadzenia rachunku bankowego można jedynie minimalizować. Dodatkowo reklamowane jako darmowe konto firmowe bardzo często ma w regulaminach zapisane różne dodatkowe opłaty. W ten sposób ostatecznie będzie trzeba płacić za nie każdego miesiąca i to znacznie większe pieniądze w stosunku do konta, które zostanie właściwe dopasowane do potrzeb i sposobu funkcjonowania firmy.

Konto dopasowane do typu działalności

Przy wybieraniu kont bankowych dla firm bardzo duże znaczenie ma dopasowanie konkretnego produktu do typu prowadzonej działalności. Zupełnie inne produkty sprawdzą się w przypadku spółek praw handlowego, a inne przy prowadzeniu spółek cywilnych. W większości banków znaleźć można oferty kont bankowych, które kierowane są do spółek prawa handlowego, jak też do osób prowadzących jednoosobową działalności.

Co ma zapewnić konto bankowe?

Zanim zacznie szukać się oferty konta firmowego, warto jest określić najważniejsze cechy takiego konta. Dobrze jest zastanowić się, czy z rachunku będzie korzystał jedna osoba, czy też mają do niego posiadać dostęp wspólnicy, małżonek. Trzeba to określić już na etapie zakładania konta bankowego.

Warto jest zastanowić się, czy rachunek firmowy ma zapewnić dostęp do kredytów, które można pozyskać w krótkim okresie czasu. Wiele banków jest w stanie zapewnić dostęp do tak zwanych elastycznych linii kredytowych. Jeśli przewiduje się, że będzie się korzystało z tego typu kredytów wówczas niezbędne jest wybieranie rachunków bankowych również pod kątem warunków, na których kredyty będą oferowane. W poszczególnych bankach spotkać można się z:

  • różnymi kwotami, z których można korzystać w ramach linii kredytowych,
  • odmiennymi kosztami kredytowania,
  • różną wysokością odsetek.

Im lepsze warunki przy liniach kredytowych będzie oferowało konto firmowe, tym korzystanie z nich będzie znacznie bardziej korzystne finansowo.

Jakie operacje bankowe będzie się wykonywać?

Na koszt prowadzenie rachunku bankowego w największym stopniu wpływa rodzaj oraz ilość wykonywanych operacji bankowych. Na etapie szukania odpowiedniego rachunku firmowego warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będzie wykonywało się jedynie przelewy krajowe czy też przelewy do klientów, kontrahentów poza granicami kraju. Warto jest zastanowić się w jakiej walucie będzie wykonywało się większość transakcji. Bardzo ważne jest określenie przeciętnej ilości przelewów, które będzie wykonywało się w kraju. Pozwala to wybrać takie oferty kont firmowych, które zapewniają dostęp do korzystnej ilości darmowych przelewów standardowych, jak też przelewów między innymi do ZUS.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.